Nakladatelství Kher vydalo knihu jedenadvaceti autorů O mulo!

V pátek 13. prosince 2019 byla v pražském Kampusu Hybernská za přítomnosti třinácti romských autorek, herečky Báry Hrzánové, ilustrátora Martina Zacha a klavíristy Roberta Ference slavnostně představena kniha O mulo! Povídky o duchách zemřelých. Můžete si ji zajistit na stránkách nakladatelství Kher v sekci Objednávky.

 

Na otevřenou literární výzvu nakladatelství Kher z letošního května zareagovala řada zkušených i začínajících autorů, které zaujalo zadání inspirovat se tradičním žánrem vakeribena pal o mule – vyprávění o duchách mrtvých – odrážejícím duchovní svět Romů, jejich víru v posmrtný život a přesvědčení, že mrtví mohou komunikovat s živými, varovat je stejně jako je přivést do záhuby a zjevovat se v různých podobách.

 

Editorka Karolína Ryvolová nakonec do knihy zařadila povídky dvaceti romských autorů – jsou jimi Nikola Beljajevová, Eva Danišová, Monika Duždová, Irena Eliášová, Olga Fečová, Ilona Ferková, Erika Godlová, Jana Hejkrlíková, Jan Horváth, Brigita Horváthová, Judita Horváthová, Rena Horvátová, Dana Hrušková, Mária Hušová, Iveta Kokyová, Renata Kováčová, Eva Kropiwnická, Stanislava Miková, Stanislava Ondová, Květa Podhradská – a povídku Daniely Obšasníkové, která není etnickou Romkou, ale mezi Romy strávila část svého dětství.

 

Kniha je rozdělena do tří oddílů. V prvním nazvaném Věřte, nevěřte autoři s duchařským tématem pracovali volně a zpracovali ho do moderní povídky, i když někteří s čitelným odkazem na folklorní žánr. Pod titulem druhého oddílu U Romů se vypráví najde čtenář často velice staré tradované příběhy, které stále mezi Romy kolují. Na jejich předávání vzpomíná například jedna z autorek Eva Kropiwnická: „Když jsem byla malá holčička, chodili k nám staří Romové a povídali nám všelijaké příběhy o mrtvých. My děti jsme jim naslouchaly s napnutýma ušima. Byly to krásné příběhy o tom, že je viděli nebo že se jim zjevovali a někdy je i varovali, aby se jim nic zlého nestalo.“ Poslední oddíl Na vlastní kůži obsahuje povídky založené na autentickém životním zážitku autorů. „Mou inspirací byly jednoznačně vzpomínky na mou babičku a rodiče. Příběh mohl být i fiktivní, ale pro mě by v tom okamžiku ztratil na opravdovosti. A protože jsem byla při úmrtí svých blízkých, věděla jsem, že je to přesně to, o co se chci se čtenáři podělit,“ vysvětluje autorka Květa Podhradská svou motivaci.

 

Sbírka je současně ukázkou pestrosti jazykové výbavy Romů. Deset z dvaceti autorů zvolilo jako primární jazyk díla romštinu – jazyk, do něhož se sice narodili, v němž vyrostli, slýchávali v něm vyprávění, avšak během školní docházky se neučili jeho pravopis a tuto dovednost museli získat vlastním přičiněním. Tyto povídky Karolína Ryvolová opatřila českým překladem. Část autorů použila jako jazyk díla češtinu, tři texty vznikly ve slovenštině.

 

Česko-romsko-slovenskou sbírku doplňují působivé ilustrace výtvarníka, autora komiksů a ilustrátora ze sourozenecké dílny 3AX Martina Zacha.

 

Kniha byla vydána díky grantu Úřadu vlády a úspěšné crowdfundingové kampani na Hithit.cz, na kterou přispělo 205 dárců částkou 142 150 Kč a jejímž záměrem bylo také rozšířit povědomí o současné romské literatuře. Podporu jí vyjádřili například i herci Bára Hrzánová, Jan Cina nebo hudebník Mário Bihári.

 

Tištěnou knihu lze objednat v sekci Objednávky na www.kher.cz. Ke stažení je publikace O mulo! Povídky o duchách zemřelých k dispozici také v elektronických formátech Mobi a ePub v sekci Naše knihy.

 

Přímý přenos ze křtu natáčela ROMEA TV, na jeho záznam se můžete podívat zde. Fotoreport Petra Vrabce Zewlakka z maratonu autorského čtení i slavnostního uvedení knihy si můžete prohlédnout v této fotogalerii.

 

 

 

 

 TOPlist