nahoreE-knihy ostatní

Nakladatelství KHER nenese odpovědnost za obsah a úpravy publikací jiných subjektů.


Oksana Marafiotiová: Žij tam, kde jsou písně. Jak ruská Romka dobyla svět

Patnáctiletá Oksana se na první pohled jeví jako obyčejná americká puberťačka, ve skutečnosti se v ní však sváří dvě starobylé kultury, romská a arménská, zarámované dětstvím v Sovětském svazu. Každý člen její neobvyklé rodiny – dědeček divadelní principál, babička čarodějka, otec milovník okultních věd i bohémská matka – se do ní nezapomenutelně otiskl a zanechal v ní nezodpovězenou otázku: Kdo vlastně jsem?

Autobiografická kniha s rysy bláznivé komedie, přesto prosycená lehkým smutkem nad ztrátou nevinnosti a původního způsobu života autorka boří předsudky o Romech, odhaluje kus neznámého světa, a přitom apeluje na to univerzálně lidské v nás.

 

Rozhovor s autorkou naleznete zde.

 

Knihu je možné objednat v rubrice Objednávky.

 

Překlad: Karolína Ryvolová

ISBN: 978-80-7553-567-2

EAN: 9788075535672


Autor:Oksana Marafiotiová

Počet stran:347

Vydavatel:Triton

Rok vydání:2019Elena Lacková: Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou

Již 4. vydání autobiografického titulu významné romské autorky, od jejíhož narození letos uplynulo 100 let, zachycuje život a Romů v okolí Veľkého Šariše v časech předválečného, klerofašistického a později komunistického Slovenska. Proč je moudré slovo někdy lepší než chleba, k čemu za války sloužil tabákový odvar, proč je pro Romy lepší být Papiňori než Kalemardo, jak vznikla v prostředí osady divadelní hra o válečných osudech Romů, jaké to je pro mladou rodinu začínat na Kladně, když její šarišštině sotva kdo rozumí, a proč ani romský vysokoškolák a úředník nezmůže nic proti předsudkům a zlobě?

Kniha naskýtá neuvěřitelně autentický a detailní vhled do života Romů na Slovensku, do jejich duchovní i materiální kultury od 20. do 80. let 20. století. Pro mnohé doslova iniciační titul, který by neměl chybět v knihovně žádného fanouška romské literatury.

288 stran vyprávění s bohatým vhledem do etnologie a historie Romů na Slovensku zpracované Milenou Hübschmannovou poprvé vydalo nakladatelství Triáda v roce 1997.

 

Knihu je možné objednat v rubrice Objednávky.

 

Vazba: pevná

Vydání: 4., nezměněné

ISBN: 978-80-7474-352-8


Autor:Elena Lacková

Počet stran:288

Vydavatel:Triáda

Rok vydání:2020Andrej Giňa: Paťiv. Ještě víme, co je úcta

Giňa Andrej: Paťiv. Ještě víme, co je úcta

Romsko-český výbor z díla nestora romské literatury patří k základním dílům literární tvorby Romů v ČR. V loňském roce povídky úspěšně představil herec Jan Cina na pražském happeningu Noc literatury – autorovy pohádky, vážné i humorné příběhy z vlastního života i ze života lidí v komunitách a mravoučné fejetony jsou totiž sugestivním kukátkem do života Romů na východním Slovensku, později v západočeských Rokycanech, a to od první světové války až po nedávnou současnost.

Kniha je kromě bohatého etnologického vhledu krystalickou ukázkou brilantního vypravěčského umu, tolik oceňovaného v romské kultuře. I pro tento svůj málo tušený rozměr je titul žádoucím přírůstkem do knihovny fanouška romské literatury.

Žánrově bohatou 320stránkovou knihu s množstvím ilustrací Zuzany Maškové k vydání připravily redaktorka nakladatelství KHER Karolína Ryvolová a Helena Sadílková pro nakladatelství Triáda v roce 2013.

 

Knihu je možné objednat v rubrice Objednávky.

 

Vazba: pevná

ISBN: 978-80-7474-076-3


Autor:Andrej Giňa

Počet stran:320

Vydavatel:Triáda

Rok vydání:2013Hübschmannová Milena: „Po židoch cigáni“ Svědectví slovenských Romů 1939-1945. I. díl.

Hübschmannová Milena: „Po židoch cigáni“ Svědectví slovenských Romů 1939-1945. I. díl.

Soubor romsko-českých vzpomínek Romů ze Slovenska přináší dosud nejkomplexnější pohled na období druhé světové války očima romských svědků, účastníků událostí a obětí pronásledování. Jak ghettizace a ostrakizace Romů narušila do té doby funkční integrované postavení na slovenském venkově, co prožívaly romské rodiny po nuceném vystěhování mimo území obce, jak vypadal život v pracovních táborech, zapojovali se Romové do partyzánského hnutí a kdo byli ti, co Romům navzdory době pomáhali?

Obsáhlé dílo je cenným zdrojem informací nejen pro zájemce o dějiny, historiky, etnology a jazykovědce. Je rovněž společensky významným hlasem Romů žijících před druhou světovou válkou na Slovensku a na Moravě, vyjádřením bolestné části jejich dějin, které společnost stále nedostatečně zná a uznává, která však zásadně ovlivnila životy dalších generací Romů.

Vyprávění a rozhovory na 900 stranách s fotografickými přílohami vydalo nakladatelství Triáda v roce 2005.

 

Knihu je možné objednat v rubrice Objednávky.

 

Vazba: pevná

ISBN: 80-86138-14-3


Autor:Milena Hübschmannová

Počet stran:900

Vydavatel:Triáda

Rok vydání:2005Serinek Josef, Tesař Jan: Česká cikánská rapsodie. I.–III. svazek.

Serinek Josef, Tesař Jan: Česká cikánská rapsodie. I.–III. svazek.

Trojsvazková edice vzpomínek proslulého „černého partyzána“ Josefa Serinka na léta 1900–1974. Potomek tzv. českých Romů, jehož rodina zahynula v Osvětimi, sám utekl z tábora Lety u Písku určeného pro Romy před transportem do Osvětimi. Později se zapojil do partyzánského hnutí na českomoravské Vysočině, sám vytvořil lesní oddíl z českých partyzánů a ruských uprchlíků. Další dva objemné svazky tvoří Tesařovy podrobné komentáře k Serinkovým vzpomínkám a mapy, tabulky, diagramy k partyzánskému odboji na Vysočině včetně cenné studie Serinkovské inspirace.

Vzpomínky Josefa Serinka zaznamenal Jan Tesař v letech 1963–1964. K rukopisu se po čtyřiceti letech vrátil, připravil jej k vydání a vystavil kritickému zkoumání. Rozsáhlá komentovaná edice je dovršením historikovy práce věnované dějinám českého partyzánského hnutí za 2. světové války. Tesař se v ní snaží inspirovat diskusi o možnostech dokumentovat aktivity, které se odehrály v konspiraci, a také šíři problému kolektivní paměti jako rozhodujícího činitele vytvářejícího a udržujícího národ.

Obsahem i zpracováním zcela výjimečný soubor vydalo nakladatelství Triáda v roce 2016.

 

Knihu je možné objednat v rubrice Objednávky.

 

Počet stran jednotlivých dílů: I. díl - 508 stran, II. díl - 640 stran, III. díl - 212 stran

Vazba: pevná

ISBN: 978-80-87256-86-2


Autor:Josef Serinek, Jan Tesař

Počet stran:1360

Vydavatel:Triáda

Rok vydání:2016Romano Plavos - PLAV 11/2011

Část romského čísla časopisu pro světovou literaturu PLAV, ve kterém krom povídek vybraných romských autorů a autorek najdete také rozhovor s romistkou Helenou Sadílkovou a reflexi Evy Zdařilové věnované osudu jedné knihy Emila Ciny.


Autor:Andrej Giňa, Lukáš Houdek, Jana Hejkrlíková, Vii Putnam, Eva Zdařilová

Počet stran:18

Vydavatel:Splav!

Rok vydání:2011


PDF ke stažení zde / PDF version to download here


O NELKAČIKOS / NELKÁČIK

Netradiční sbírka poezie a prózy věnovaná nejmladším čtenářům a jejich rodičům, jež vychází nejen z tradic romské ústní lidové slovesnosti, ale představuje také autorskou tvorbu pro děti romských spisovatelů ze Slovenska. Kniha je publikovaná v romštině a slovenštině.


Autor:Majko Balog, Marián Balog, Milan Berko, Marián Boldi, Koloman Cicko, Ivana Cicková, Paula Cicková, Martin Fočár, Richard Németh, Sára Oláhová, Vladimít Rafael, Zlatica Rusová.

Počet stran:122

Vydavatel:KARI

Rok vydání:2011


PDF ke stažení zde / PDF version to download here


KÁLE BALA / ČIERNÉ VLASY

Sbírka povídek a básní slovenských romských autorů, jejichž společným jmenovatelem je oslava moudrosti romských předků a tradičního života v romské pospolitosti, dává nahlédnout do duše jejich autorů.


Autor:Ján Baláž, Maroš Balog, Milan Berko, Ivana Cicková, Koloman Cicko, Paula Cicková, Denisova Havrľová, Ivan Mirga, Richard Németh, Vladimít Rafael, Monika Tóthová

Počet stran:79

Vydavatel:KARI

Rok vydání:2009


PDF ke stažení zde / PDF version to download hereTOPlist

Publikování nebo jakékoliv jiné formy dalšího šíření obsahu serveru kher.cz jsou bez písemného souhlasu občanského sdružení KHER zakázány.